Drodzy Rodzice,
Zwracamy się do Was z apelem o rzetelną kontrolę aktywności Waszych dzieci w sieci. Jednym z wielu zagrożeń, których rodzice powinni być świadomi, jest nieodpowiedzialne użytkowanie portali społecznościowych.
Zgodnie z regulaminem Facebooka, konto może utworzyć tylko osoba, która ukończyła co najmniej 13 lat. Limity wiekowe nie stanowią jednak problemu, dzieci młodsze bez ograniczeń korzystają z serwisu, często w nieodpowiedni dla siebie i innych sposób. Aktywność na zakładanych przez nich prywatnych grupach społecznościowych jest w ich przypadku nieuzasadniona i nikomu niepotrzebna. Dzieci często piszą niemerytoryczne, negatywne, krzywdzące komentarze, obrażają innych, używając niewyszukanego, wulgarnego języka.
Należy pamiętać, iż żadna aktywność w sieci nie jest anonimowa. Pisanie obraźliwych komentarzy pod adresem innych łatwo może przerodzić się w psychiczne nękanie, które stanowi wykroczenie, a to oznacza, że ma konsekwencje prawne. Tego typu procedery zostają efektywnie wykrywane przez policję, która zgłasza wniosek do dostawcy usług internetowych o udostępnienie danych logowania. (Operator ma obowiązek ich przechowywania).
Zgodnie z wprowadzonym do kodeksu karnego art. 190a: „Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.”
Świat Internetu to ogromna przestrzeń, w której granice pomiędzy tym, co dozwolone, a czego powinno się unikać są bardzo płynne. Gdzie obejrzenie treści zarezerwowanych dla dorosłych jest kwestią jednego kliknięcia i potwierdzenia wieku bez konieczności okazania dowodu osobistego, a każdy może opublikować niemal wszystko. Zależnie od wieku i mądrości dziecka, dziecko mimowolnie lub dobrowolnie może zetknąć się z tym, co niewłaściwe. Stamtąd już tylko krok do tych zagrożeń, których kaliber jest naprawdę poważny. Jeśli jednak rodzic będzie kontrolował aktywność dziecka i uczestniczył w jego życiu, także tym, które odbywa się w Internecie, można przebrnąć przez etap, w którym dziecko nie umie wybrać tego, co właściwe.
Zespół wychowawców