TO(działa)MY!

II edycja TO(działa)MY!

AKTYWNA PRZERWA Z KSIĄŻKĄ

W tym  dniu na przerwy międzylekcyjne zabieraliśmy ze sobą książkę, którą wcześniej wypożyczyliśmy w bibliotece szkolnej, a potem siadaliśmy wygodnie gdzie kto mógł, w sali lekcyjnej bądź na korytarzu i przez całą przerwę czytaliśmy wybraną przez siebie książkę. Najmłodszym uczniom wychowawcy zorganizowali tzw. strefy czytania, gdzie słuchali książek czytanych przez swoich nauczycieli oraz koleżanki i kolegów.

Celem akcji jest promocja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na czytanie jako atrakcyjną formę spędzania czasu w szkole oraz zachęcenie wszystkich do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu. Dziękujemy wszystkim za rzetelność i prawdziwe zaangażowanie w tą piękną międzynarodową akcję czytelniczą.DZIEŃ POSTACI LITERACKICH
5 listopada 2021 r. nasza szkoła zamieniła się w niezwykłą krainę literackich postaci.
W tym dniu uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy przyszli przebrani za wybraną przez siebie postać literacką i wzięli udział we wspólnej zabawie. Starsi koledzy zaprosili młodszych do udziału w quizach i zabawach związanych ze świętem, podczas których dzieci wykazywały się wiedzą i znajomością najpopularniejszych bajek oraz postaci bajkowych, odgadywały zagadki, a także brały udział w grach i zabawach ruchowych. Szczególne zainteresowanie wśród dzieci wzbudziła zabawa zręcznościowa, polegająca na oddzielaniu grochu od fasoli. Na zakończenie tego wspaniałego dnia przedszkolaki wysłuchały bajki czytanej przez starsze koleżanki. Uczniom bardzo spodobały się obchody Dnia Postaci Literackich i z wielką chęcią deklarowali chęć swojego uczestnictwa w kolejnych edycjach tego święta, już teraz obmyślając, w jaką wcielą się postać.

Dzięki akcji „Żyję ekologicznie” zorganizowanej w Biłgoraju w ramach wydarzenia „Eko Film Festiwal” makulaturę w postaci podręczników odpisanych ze zbiorów bibliotecznych wymieniliśmy na sadzonki jodeł, które następnie posadziliśmy w otoczeniu szkoły. Tym samym zainicjowaliśmy działania ekologiczne w ramach realizowanego przez naszą szkołę projektu edukacyjno-społeczngo UNICEF Polska i Fundacji Santander Bank Polska „TO(działa)MY!”.

Kolejnym ważnym działaniem w ramach projektu TO(działa)MY! był montaż hoteli dla pszczół w naszym zakątku ekologicznym przy szkole. Do montażu zostały użyte totemy wcześniej wykonane przez młodzież w projekcie plastycznym na temat kultury indiańskiej. W ten sposób spełniły zarówno funkcję ozdobną, jak i użyteczną, a recykling totemów doskonale wpisał się w nasze działania ekologiczne.

14 grudnia 2020 r. uczniowie klasy 7 i 8 podjęli się kolejnej inicjatywy ekologicznej w ramach programu „TO(działa)MY!”. Uczestniczyli w warsztatach online pod hasłem: „Działamy dla klimatu – zobacz, co możesz zrobić!” zorganizowanych przez Młodzieżową Radę Klimatyczną działającą przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska. W trakcie warsztatów poruszone zostały kwestie recyklingu i szkodliwości opakowań plastikowych, przygotowania naturalnych ozdób świątecznych bez elementów brokatowych, tajniki przygotowywania posiłków metodą „zero waste”, zgodnie z którą człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. Porządna dawka wiedzy zarówno teoretycznej, jak i praktycznej, miała na celu przygotować młodych ludzi do świadomego gospodarowania zasobami naturalnymi Ziemi.

W szkole został zorganizowany rodzinny konkurs „Karmnik dla ptaków” w ramach działań projektu edukacyjno-społecznego UNICEF Polska i Fundacji Santander Bank Polska „TO(działa)MY!”. Udział wzięło 14 rodzin. Karmniki zostały wykorzystane na stworzenie stołówki dla ptaków. Każda rodzina, biorąca udział w konkursie, otrzymała dyplom, książkę o tematyce ekologicznej, drobne upominki tj.: figurki smerfów, zakładki do książek, odblaski, naklejki; pozyskane w ramach współpracy z Fundacją Polki Mogą Wszystko i firmą PZU. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim rodzinom, które wsparły działania wolontariackie naszej szkoły, i gratulujemy prawdziwie ekologicznej postawy.http://sphucisko.pl/wp-content/uploads/2020/12/karmniki1.gif

23 kwietnia z okazji Międzynarodowego Dnia Matki Ziemi uczniowie klasy III przygotowali zdalną akademię poświęconą zagadnieniom ekologii. Dzieci recytowały wiersze i zaśpiewały piosenkę o Ziemi. Wykonały również hasła tematycznie związane z ochroną środowiska. Akademia została zaprezentowana dzieciom z oddziału przedszkolnego, które z zaciekawieniem słuchały przekazu płynącego z ust starszych kolegów. Kolejną atrakcją tego dnia była degustacja zdrowej i pysznej wody z dystrybutora zakupionego w ramach projektu TO(działa)MY! Po krótkiej lekcji obsługi urządzenia najmłodsi uczniowie naszej szkoły kilkukrotnie napełniali swoje kubeczki wodą z dystrybutora. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że jest niezwykle smaczna.

28 kwietnia uczniowie klas I-III na zajęciach świetlicowych zapoznali się z multimedialną grą ekologiczną, opracowaną przez starsze koleżanki i kolegów z klasy VIII. Gra powstała w oparciu o tematykę warsztatów, w których młodzież uczestniczyła w grudniu. Dzieci szybko zrozumiały zasady gry i starały się, współpracując ze sobą, podać poprawne rozwiązania zagadek o wodzie. Poziom pytań był różny, niektóre z nich wymagały dłuższego zastanowienia, ale wspólnymi siłami udało się osiągnąć dobry wynik końcowy. Grając w grę poznali sporo ciekawostek o wodzie oraz ugruntowali już wcześniej zdobytą wiedzę przyrodniczą.