Teatr Kurtyna

Dziś po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole Teatr Kurtyna. Aktorzy wystąpili w dwóch przedstawieniach, jednym dla przedszkolaków i klas I-III, a drugim dla klas IV-VIII.

Spektakl „Dwa bieguny” adresowany do uczniów klas 4-8 szkół podstawowych, to zabawna ale i wzruszająca historia szkolnych przyjaciół. Wrażliwej i wygadanej nastolatki Pauliny oraz wesołego, roztrzepanego Rafała który notorycznie komplikuje swoje życie wpadając   w kłopoty. Na pierwszy rzut oka dom Rafała nie wydaję się być oazą spokoju. Jego nerwowa mama, nałogowa palaczka, często krzyczy nie radząc sobie z synem, który może nie stwarza wielkich problemów ale nie jest też przykładnym uczniem i nie pomaga jej       w obowiązkach domowych. Kobieta nie ma wsparcia w mężu który jest kierowcą tira            i praktycznie nie uczestniczy w wychowywaniu syna. Przez większą cześć roku ojciec przebywa za granicą a zabiegana matka próbuje sprostać problemom dnia codziennego.    Z perspektywy chłopca wydaje mu się, że mama go nie kocha a tylko ciągle coś od niego wymaga, natomiast dom w którym mieszka to najgorsze miejsce na świecie. W szkole Rafał nie ma zbyt wielu kolegów a w zasadzie to tylko jedną przyjaciółkę, nową uczennicę Paulinę. Wesołą, wygadaną, rozumiejącą się z Rafałem bez słów. Paulina ma młodszego brata i „zarobionych” rodziców, a jej piękny nowo wybudowany dom jawi się jako dostatni i bezpieczny. Rodzina wydaje się być modelowa i szczęśliwa co jednak wkrótce okaże się utopią. Pewnego dnia Rafał zauważa siniaki na rękach Pauliny. Zaniepokojony próbuje dowiedzieć się skąd wzięły się na ciele koleżanki. Po dłuższej rozmowie dowiaduje się, że jego przyjaciółka skrywa wstydliwą tajemnicę. Jak się okazuje jej ojciec jest alkoholikiem który w dzisiejszych trudnych czasach nie radzi sobie z prowadzeniem działalności gospodarczej a jego metody wychowawcze sprowadzają się do stosowania przemocy. Co Rafał zrobi z tymi informacjami i czy uda mu się przekonać Paulinę do rozmowy                   z psychologiem szkolnym? Jak w efekcie końcowym zmieni się życie Pauliny i jej rodziny? Na te i inne ważne pytania uzyskacie odpowiedź po obejrzeniu naszego nowego spektaklu profilaktycznego „Dwa bieguny”.

Wartości wychowawczo-profilaktyczne: empatia, wrażliwość na krzywdę i bezinteresowna pomoc w obliczu zagrożenia zdrowia i życia drugiego człowieka, radzenie sobie z negatywnymi emocjami oraz zachowaniami agresywnymi w domu i w szkole, zagrożenia dla zdrowia wynikające z biernego palenia, profilaktyka antynikotynowa, alkoholizm jako jednostka chorobowa mająca destrukcyjny wpływ na funkcjonowanie człowieka i rodziny.

Bajka profilaktyczna „Dziki zachód” skierowana do przedszkolaków i dzieci klas 1-3 szkoły podstawowej. Przedstawia historię kowboja o imieniu Maurycy. Dawno dawno temu za siedmioma kanionami, za siedmioma preriami i za siedmioma pączkami…. Pączkami? Istniała kraina o nazwie Dziki zachód. Mieszkał w niej wspomniany kowboj Maurycy, prosty, niegrzeszący inteligencją rewolwerowiec. Pewnego dnia otrzymuje zadanie odnalezienia ważnego dla wszystkich dzieci skarbu. Ten tajemniczy skarb podobno ukradła podstępna Indianka o imieniu Danka. Maurycy który panicznie boi się koni wyrusza pieszo w niebezpieczną podróż na tereny zamieszkiwane przez Indian. Wędrując i spotykając różnych mieszkańców prerii trafia na tajemniczą żabę Martę z którą ucina sobie dłuższą rozmowę. Marta przekonuje go, że poszukiwanym przez Maurycego, najważniejszym obecnie dla dzieci skarbem na pewno będzie smartfon. Nie mający pojęcia o technologi i sprzętach kowboj postanowił uwierzyć swojej rozmówczyni. Dostał od niej też precyzyjne wskazówki gdzie ostatnio widziano Indiankę i jak można ją odnaleźć. Czy Maurycy odzyska skarb ważny dla wszystkich dzieci i czy będzie to aby na pewno smartfon? Czy Danka okaże się być złodziejką a może wręcz przeciwnie dobrą i mądrą Indianką? Jak prowadzić zdrowy tryb życia? Dlaczego papierosy i alkohol szkodzą naszemu organizmowi? Serdecznie zapraszamy dzieci do obejrzenia naszej najnowszej bajki pt. „Dziki zachód”.

Wartości wychowawczo-profilaktyczne: Edukacja zdrowotna – kształtowanie postawy odpowiedzialności za własne zdrowie, szkodliwość używek takich jak alkohol czy papierosy, bierne palenie, uzależnienia behawioralne, aktywność fizyczna wpływająca korzystnie na nasz organizm. Kształtowanie postaw społecznych – wytrwałość w działaniu i dążeniu do celu, mądrość w podejmowaniu decyzji, asertywność a co za tym idzie nie uleganie namowom innych do wykonywania złych rzeczy.

*Opisy spektakli pochodzą ze strony teatrkurtyna.pl

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Życie szkoły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.