17 listopada 2022 r. w naszej szkole odbyła się impreza plenerowa „Razem jakby lepiej – dawno, dawno temu, a dzisiaj”. Została ona zorganizowana przez Radę Rodziców w ramach projektu „Tu mieszkam, tu zmieniam” realizowanego przez Stowarzyszenie „Niżańskie Centrum Rozwoju” z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowany przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Rodzice zadbali o każdy szczegół, przygotowali piękną dekorację z dyń, słomy i dawnych narzędzi do prac kuchennych. Wspólnie z Paniami z Koła Gospodyń Wiejskich przygotowali poczęstunek składający się z tradycyjnych potraw takich jak domowe sery, chleby, wędliny, przetwory, słodkie wypieki. Każdy z uczestników otrzymał też miskę pysznej i rozgrzewającej zupy z dyni.
Uczniowie zabawę rozpoczęli od opracowanej przez rodziców gry terenowej – podchodów. Podzieleni na grupy wiekowe, wspólnie z wychowawcami, mimo niesprzyjającej pogody, odważnie ruszyli na poszukiwanie przygody. Doskonale się bawili rozwiązując kolejne zagadki, wykonując ćwiczenia fizyczne, śpiewając piosenki i wypełniając kolejne zadania prowadzące ich do celu wyprawy. Była to też nauka poprzez zabawę, dzieci miały np. rozpoznać gatunki ziół i drzew czy wykazać się wiedzą z różnych przedmiotów. Za wykonane zadania w kolejnych bazach na każdego uczestnika czekały słodkie upominki. Podchody dały uczniom wiele radości, zachęciły do współpracy, pozytywnie wpłynęły na relacje rówieśnicze i wiele wskazuje na to, że staną się w przyszłości tradycją naszej szkoły.
Po powrocie i zjedzeniu rozgrzewającej zupy przyszedł czas na kolejne atrakcje. Na uczniów czekała nie lada niespodzianka – mogli współuczestniczyć w kiszeniu kapusty, odciskaniu sera i wyrabianiu masła. Dzięki temu dowiedzieli się jak powstają produkty, które współcześnie większość z nas kupuje w sklepie. Była to dla nich wspaniała lekcja historii, a dla ich rodziców i dziadków przywołanie wspomnień z dzieciństwa. Na tym jednak nie koniec – po pracy przyszedł czas na zabawę. Rodzice pokazali dzieciom dawne zabawy, m.in. grę w klasy, gumę, zbijaka i palanta. Wszyscy świetnie się bawili próbując opanować zasady nowych dla siebie gier i jak najlepiej się w nich zaprezentować.
Po tylu atrakcjach przyszedł czas na rewanż – uczniowie zaprezentowali rodzicom i wszystkim uczestnikom nową grę zespołową jaką jest korfball. Dzięki wsparciu Fundacji BGK od października w naszej szkole działa Akademia Korfball, dzieci na zorganizowanych treningach uczyły się zasad gry, które teraz przekazali pozostałym. Odbyły się dwa mecze pokazowe: dziewczyny kontra chłopaki oraz synowie kontra mamy. Wszystkim dopisywały humory, gra cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony publiczności i na pewno na stałe wejdzie do zajęć na lekcjach wychowania fizycznego i SKS.
Kolejne kilka godzin to dla uczestników czas zabawy prowadzonej przez grupę animatorów. Wspólne odbijanie piłki, przeciąganie liny, kółko i krzyżyk, kręgle, zwierzątka z balonów, tatuaże, zamykanie w bańce mydlanej, to tylko część atrakcji, które na nich czekały. Imprezę zakończyliśmy wspólnym wieczornym ogniskiem, pieczonymi kiełbaskami, pysznym wiejskim bigosem i śpiewaniem biwakowych piosenek. Wszyscy uczniowie w nagrodę za uczestnictwo otrzymali materiały plastyczne, które zostały przekazane na ręce przewodniczących klas. Zostaną one wykorzystane do prac plastycznych na zajęciach w stworzonym w naszej szkole kąciku artystycznym. Był to dzień obfitujący w moc niezapomnianych wrażeń, pełen radości i beztroskiej zabawy. Najważniejsze jest jednak to, że spędziliśmy ten czas razem. Z pewnością teraz każdy z uczestników może szczerze potwierdzić, że „Razem jakby lepiej” i wszyscy z niecierpliwością czekamy na kolejne takie wydarzenia.