W dniu 25 października uczniowie kl. 1, 2 i 3 uczestniczyli w jednodniowej wycieczce edukacyjnej do Lublina, zorganizowanej w ramach projektu „Poznaj Polskę” i w 80% sfinansowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Pierwszym punktem były zajęcia edukacyjne w Muzeum Wsi Lubelskiej. Podczas lekcji dotyczącej dawnych zawodów uczestnicy dowiedzieli się czy wiatrak ma skrzydła do latania, czy kowal był także dentystą oraz jak powstał garnek i gdzie tłoczono olej. Pani przewodnicza oprowadziła grupę po dawnym młynie i kuźni, zaprezentowała narzędzia, którymi posługiwali się młynarz i kowal.
Następnie przewodnik zabrał nas na spacer po Lubelskiej Starówce, wśród malowniczych, zabytkowych kamienic przybliżył nam historię miasta. Opowiedział o lubelskich legendach – o Leszku Czarnym, Relikwiach Drzewa Świętego i „kamieniu nieszczęść”. Wspomniał także o współczesnych wydarzeniach, które odbywają się mieście, mogliśmy podziwiać instalacje przygotowywane na coroczny Carnaval Sztukmistrzów. Odszukaliśmy też dwa lubelskie koziołki, które niedawno pojawiły się w mieście. Onufry otrzymał imię na cześć zmarłego w 2019 roku trębacza Onufrego Koszarnego, który w latach 1991-2016 roku grał na balkonie ratusza hejnał miejski. „Kazik” to nawiązanie do króla Kazimierza Wielkiego, za czasów którego zbudowano Bramę Krakowską. Budowla jest odchylona od pionu o około 70 cm, stąd też figurka została wyposażona w trzymaną w ręku poziomicę. Spacer zakończyliśmy pysznym obiadem.
Ostatnim punktem w planie dnia była wizyta w Muzeum na Zamku. Grupa poznała najważniejsze pojęcia związane z muzealnictwem, takie jak: eksponat, wystawa, kolekcja. Zastanawialiśmy się także po co nam muzea i co mogą powiedzieć zgromadzone w nich przedmioty. Atrakcją dla dzieci była zabawa polegająca na układaniu z puf obrazów, za podpowiedzi służyły dzieła sztuki wiszące na ścianach muzeum. Wycieczka dostarczyła nam wielu wspaniałych wrażeń i na pewno długo pozostanie w naszej pamięci.