W dniu 13 października uczniowie kl. 4, 5, 6, 7 i 8 uczestniczyli w jednodniowej wycieczce edukacyjnej Przemyśl – Krasiczyn – Bolestraszyce, zorganizowanej w ramach projektu „Poznaj Polskę” i w 80% sfinansowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Pierwszym etapem naszej wycieczki był Przemyśl. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od spaceru po mieście. Po drodze zobaczyliśmy Archikatedrę greckokatolicką, Muzeum Dzwonów i Fajek ze wspaniałą panoramą miasta z wieży zegarowej, Archikatedrę rzymskokatolicką, kościół Franciszkanów, XVI i XVII – wieczne kamienice na rynku głównym, Zamek Kazimierzowski, pomnik Adama Mickiewicza. Zatrzymaliśmy się pod dość nietypowym pomnikiem, na Placu Dominikańskim. Przedstawia dwie postacie z czasów I wojny światowej: węgierskiego huzara i wrzucającego list do skrzynki pocztowej polskiego ułana z koniem. To legionista z I Pułku Ułanów Legionów Polskich. Wszyscy fascynowaliśmy się fontanną znajdującą się na środku rynku. W swojej formie nawiązuje ona do herbu Przemyśla w kształcie niedźwiedzicy z dwoma niedźwiadkami. Zrobiliśmy sobie również pamiątkowe zdjęcie na ławeczce z wojakiem Szwejkiem.
Kolejnym obiektem naszych zainteresowań był Krasiczyn. Miejscowy przewodnik, pośrodku rozległego dziedzińca zamkowego, opowiadał o złożonych, często niespokojnych czy wręcz burzliwych dziejach zamku w Krasiczynie. Z tego miejsca kreśliła się przed nami cała zewnętrzna okazałość i maestria znakomitej rezydencji magnackiej, której ściany ubogacono misterną attyką i dekoracjami sgraffitowymi. Dzięki prowadzonym ostatnio pracom remontowo-budowlanym i konserwatorskim odzyskała ona częściowo swój dawny blask. Zwiedziliśmy XVII-wieczne wnętrze, którym w Baszcie Boskiej jest Kaplica Zamkowa p.w. Wniebowzięcia NMP i Wszystkich Świętych oraz salę łowiecką. Duże zainteresowanie wśród uczniów wzbudziła krypta Sapiehów z 2. poł. XVII w. (pod kaplicą), zdemolowana w 1939 r. przez żołnierzy sowieckich, a obecnie uporządkowana i udostępniona zwiedzającym, w której spoczywają zmarli w XIX stuleciu członkowie rodziny Sapiehów. Zamek w Krasiczynie kryje wiele tajemnic i zagadek: można tu spotkać „Białą Damę”, natrafić na tajemne przejścia. Przede wszystkim jednak zauroczył nas rozległy (15 ha), bogaty historycznie i przyrodniczo park, który został utworzony w XVII w. Pobyt w tym pięknym miejscu zakończyliśmy obiadem w restauracji zamkowej. W trakcie posiłku podziwialiśmy elegancko nakryte stoły, miłą obsługę oraz dekorację sali restauracyjnej: zbroje rycerskie i wiszącą na ścianach białą broń.
Następnie odwiedziliśmy Arboretum w Bolestraszycach. Od przewodnika dowiedzieliśmy się, że to jedyne w Polsce południowo-wschodniej arboretum (w kraju funkcjonuje ich ponad 30), które położone jest na powierzchni 26 ha. W owym, jakby „rajskim ogrodzie”, zgromadzono ponad 4200 odmian roślin, sprowadzonych do tego miejsca z całego świata. Podążając w głąb terenu, każdy z uczestników mógł podziwiać przepiękne okazy ożywionej przyrody. Podziwialiśmy wiekowe drzewa, pozostałe z dawnych ogrodów zamkowych, które stanowiły malowniczy akcent wśród nowo nasadzonych roślin. Dużą frajdą dla uczestników wycieczki był spacer w wiklinowo- topolowym labiryncie. W arboretum obejrzeliśmy również klasycystyczny dwór, w którym w połowie XIX wieku mieszkał i tworzył, znakomity polski malarz – Piotr Michałowski.