12 maja 2022 r. uczniowie z klas IV-VIII naszej szkoły wraz z wychowawcami pojechali na 2-dniową wycieczkę edukacyjną do Krakowa i Bochni, zorganizowaną w ramach projektu „Poznaj Polskę” i w 80% sfinansowaną przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.Pierwszym etapem wycieczki była „żywa” lekcja historii w Krakowie. Zwiedziliśmy tam takie sztandarowe zabytki jak: Wzgórze Wawelskie, kamieniczki na ulicy Kanoniczej i Grodzkiej, słynny Pałac Biskupi z „Oknem Papieskim”, Dzielnicę Uniwersytecką – Collegium Maius i oczywiście Rynek Główny z Sukiennicami. Weszliśmy do bazyliki Mariackiej – jednego z najważniejszych kościołów Krakowa, z najpiękniejszym ołtarzem głównym, dziełem mistrza późnego gotyku – Wita Stwosza.
Kolejnym punktem naszej wycieczki była wizyta w Muzeum Historycznym w Podziemiach Rynku. Ekspozycja podziemi to ok. 500 odwzorowań multimedialnych przedstawionych na 37 ekranach dotykowych oraz rzutnikach, ok. 600 rekonstrukcji 3D, a także wiele filmów, manekinów i makiet. Mogliśmy zobaczyć tutaj cmentarzysko z XI w. i dawną osadę, średniowieczne narzędzia, monety, ozdoby, a także wiele odsłoniętych spod ziemi znalezisk, jak np. Kramy Bolesławowe. Zwiedzając szlak turystyczny, nie tylko poznaliśmy historię miasta, ale też poczuliśmy atmosferę średniowiecznego rynku.
Ostatnim miejscem pierwszego dnia była wizyta w Żywym Muzeum Obwarzanka. Każdy z nas jadł obwarzanka, a niewiele osób wie o istnieniu tego atrakcyjnego muzeum. Nasi uczniowie uczestniczyli w warsztatach, na których poznali nie tylko historię tego produktu regionalnego, składniki potrzebne do jego upieczenia, ale i samodzielnie formowali obwarzanki, co było zdecydowanie największą atrakcją. Po tych warsztatach – mamy nadzieję – nasi uczniowie nie pomylą obwarzanka z preclem czy bajglem.Drugiego dnia udaliśmy się na Kopiec Kościuszki. Główną atrakcją Kopca Kościuszki była multimedialna i interaktywna wystawa stała „Kościuszko – bohater wciąż potrzebny”. To wciągająca, nowoczesna opowieść o Tadeuszu Kościuszce. Po zwiedzeniu wystawy wszyscy uczniowie weszli na Kopiec Kościuszki, skąd mogli spojrzeć na panoramę królewskiego miasta. Chwilę później stanęliśmy „twarzą w twarz” z najwybitniejszymi Polakami, odwiedzając wystawę woskowych figur.Ostatnim punktem było zwiedzenie najstarszej zabytkowej kopalni soli w Bochni, która jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nasze zwiedzanie rozpoczęło się od zjazdu windą górniczą na głębokość około 220 m pod ziemię. Następnie mieliśmy możliwość przejazdu elektryczną kolejką „Kuba”. Jej nazwa wzięła się od ostatniego konia, który ją ciągnął. Potem przenieśliśmy się w przeszłość do roku 1248, aby poznać pracę górników w tamtych czasach. Zwiedzaniu towarzyszyła nam ekspozycja multimedialna: powitanie przez ducha Cystersa, opowieści księcia Bolesława, króla Kazimierza Wielkiego oraz realistycznie wyglądający górnicy przy wydobyciu soli w tamtych czasach. Oglądaliśmy kieraty służące do wyciągania soli, bałwany solne ważące ponad 1 tonę, mieliśmy możliwość także poznać, jak działał system wentylacji w tamtych czasach – wielkie koło wtłaczające powietrze do wyrobisk. Zwiedzaliśmy piękną kaplicę św. Kingi. Mieliśmy okazję również zagrać w piłkę nożną na podziemnym boisku sportowym w komorze Ważyn. Trzygodzinny pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją i świetną zabawą.Wycieczka wzbogaciła wiedzę dzieci o Krakowie i kopalni soli w Bochni oraz dostarczyła ciekawych i niezapomnianych chwil.