Podróże z klasą / Poznaj Polskę

Gdańsk, Gdynia, Sopot, Malbork

W dniach 2-4 października odbyła się wycieczka szkolna, podczas której uczniowie klas IV-VIII odwiedzili Gdynię, Sopot, Gdańsk oraz Malbork. Były to dni pełne wrażeń, podczas których mieliśmy okazję zwiedzać historyczne miejsca, poznawać zabytki oraz podziwiać piękne nadmorskie krajobrazy

Pierwszy dzień wycieczki rozpoczął się od wizyty w Gdyni. Po przyjeździe udaliśmy się na spacer Wybrzeżem Kościuszkowskim, skąd podziwialiśmy widoki na port i zacumowane statki. Następnie zwiedziliśmy żaglowiec „Dar Pomorza” – jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków morskich Gdyni. Dowiedzieliśmy się wiele o historii tego żaglowca, który przez lata służył jako statek szkoleniowy dla studentów Akademii Morskiej. Mogliśmy zobaczyć kajuty, pokład oraz maszynownię.

Kolejnym punktem naszej wyprawy była wizyta w gdyńskim Akwarium. To miejsce okazało się niezwykle interesujące, zwłaszcza dla miłośników przyrody. Podziwialiśmy tam różnorodne gatunki ryb, żółwi, a także egzotyczne organizmy morskie. Szczególne wrażenie wywarły na nas ogromne akwaria, w których znajdowały się rekiny oraz inne rzadkie stworzenia wodne.

Po zakończeniu wizyty w Gdyni pojechaliśmy do Sopotu, jednego z najsłynniejszych polskich uzdrowisk. Przespacerowaliśmy się słynnym deptakiem oraz odwiedziliśmy molo – najdłuższe drewniane molo w Europie. Z molo roztaczał się malowniczy widok na Zatokę Gdańską.

Wieczorem, kiedy słońce zaczynało zachodzić, udaliśmy się na spacer brzegiem Bałtyku.  To był idealny moment na podziwianie pięknych widoków i wspólne rozmowy przy szumie fal. Po intensywnym dniu wróciliśmy do hotelu pełni wrażeń i gotowi na kolejny dzień przygód.

Drugi dzień naszej wycieczki spędziliśmy w Gdańsku. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Bramy Wyżynnej, która jest symbolicznym początkiem Drogi Królewskiej – trasy prowadzącej przez historyczne centrum miasta. Po drodze mijaliśmy Katownię, Złotą Bramę oraz ulicę Długą, na której podziwialiśmy piękne, zabytkowe kamienice, w tym kamienicę Uphagena, Ratusz Miejski oraz Dwór Artusa. Zatrzymaliśmy się również przy słynnej fontannie Neptuna, która jest jednym z najważniejszych symboli miasta.
Następnie zwiedziliśmy Muzeum Poczty Polskiej, gdzie mieliśmy okazję poznać historię bohaterskiej obrony tego miejsca podczas wybuchu II wojny światowej. Po wizycie w muzeum przeszliśmy malowniczą ulicą Mariacką, pełną galerii bursztynu i urokliwych sklepików, aż do Bazyliki Mariackiej. Po krótkim odpoczynku weszliśmy na wieżę bazyliki, skąd podziwialiśmy panoramiczny widok na całe miasto.
Punktem kulminacyjnym dnia był rejs statkiem na Westerplatte. Po przybyciu na miejsce zwiedzaliśmy Wartownię nr 1 oraz Cmentarz Obrońców Westerplatte. Przewodnik opowiedział nam o heroicznej obronie polskich żołnierzy w 1939 roku. Zobaczyliśmy również ruiny budynku koszarowego oraz przeszliśmy do Pomnika Obrońców Wybrzeża, który upamiętnia te wydarzenia. Po całym dniu pełnym wrażeń powróciliśmy do hotelu, aby odpocząć przed kolejnym dniem wycieczki.

Ostatniego dnia naszej wyprawy pojechaliśmy do Malborka, aby zwiedzić Zamek Wielkich Mistrzów Krzyżackich. Zamek ten jest jednym z najważniejszych zabytków w Polsce             i największą ceglaną warownią w Europie. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wejścia na dziedziniec, gdzie przewodnik przedstawił nam historię zamku i jego mieszkańców. Przeszliśmy przez wiele komnat, w tym zbrojownię, sale biesiadne oraz kaplicę. Szczególne wrażenie zrobiła na nas Wielka Komnata, w której niegdyś odbywały się uroczystości rycerskie.

Podczas zwiedzania mieliśmy okazję poznać historię zakonu krzyżackiego oraz zobaczyć liczne zbiory, w tym zbroje, broń i przedmioty codziennego użytku z dawnych czasów. Przewodnik barwnie opowiadał o życiu na zamku, a także o jego strategicznym znaczeniu w średniowiecznej Europie.

Po zakończeniu zwiedzania zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia na dziedzińcu zamkowym,         a następnie ruszyliśmy w drogę powrotną. Pełni wrażeń wróciliśmy do domu, wzbogaceni o wiedzę historyczną oraz piękne wspomnienia.

Wycieczka okazała się wyjątkową lekcją historii, geografii oraz okazją do integracji               i wspólnego przeżywania pięknych chwil. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspaniałą atmosferę i już nie możemy doczekać się kolejnych szkolnych wyjazdów!

Lublin

W dniu 25 października uczniowie kl. 1, 2 i 3 uczestniczyli w jednodniowej wycieczce edukacyjnej do Lublina, zorganizowanej w ramach projektu „Poznaj Polskę” i w 80% sfinansowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Pierwszym punktem były zajęcia edukacyjne w Muzeum Wsi Lubelskiej. Podczas lekcji dotyczącej dawnych zawodów uczestnicy dowiedzieli się czy wiatrak ma skrzydła do latania, czy kowal był także dentystą oraz jak powstał garnek i gdzie tłoczono olej. Pani przewodnicza oprowadziła grupę po dawnym młynie i kuźni, zaprezentowała narzędzia, którymi posługiwali się młynarz i kowal.

Następnie przewodnik zabrał nas na spacer po Lubelskiej Starówce, wśród malowniczych, zabytkowych kamienic przybliżył nam historię miasta. Opowiedział o lubelskich legendach – o Leszku Czarnym, Relikwiach Drzewa Świętego i „kamieniu nieszczęść”. Wspomniał także o współczesnych wydarzeniach, które odbywają się mieście, mogliśmy podziwiać instalacje przygotowywane na coroczny Carnaval Sztukmistrzów. Odszukaliśmy też dwa lubelskie koziołki, które niedawno pojawiły się w mieście. Onufry otrzymał imię na cześć zmarłego w 2019 roku trębacza Onufrego Koszarnego, który w latach 1991-2016 roku grał na balkonie ratusza hejnał miejski. „Kazik” to nawiązanie do króla Kazimierza Wielkiego, za czasów którego zbudowano Bramę Krakowską. Budowla jest odchylona od pionu o około 70 cm, stąd też figurka została wyposażona w trzymaną w ręku poziomicę. Spacer zakończyliśmy pysznym obiadem.

Ostatnim punktem w planie dnia była wizyta w Muzeum na Zamku. Grupa poznała najważniejsze pojęcia związane z muzealnictwem, takie jak: eksponat, wystawa, kolekcja. Zastanawialiśmy się także po co nam muzea i co mogą powiedzieć zgromadzone w nich przedmioty. Atrakcją dla dzieci była zabawa polegająca na układaniu z puf obrazów, za podpowiedzi służyły dzieła sztuki wiszące na ścianach muzeum. Wycieczka dostarczyła nam wielu wspaniałych wrażeń i na pewno długo pozostanie w naszej pamięci.

Przemyśl – Krasiczyn – Bolestraszyce

W dniu 13 października uczniowie kl. 4, 5, 6, 7 i 8 uczestniczyli                             w jednodniowej wycieczce edukacyjnej Przemyśl – Krasiczyn – Bolestraszyce, zorganizowanej w ramach projektu „Poznaj Polskę” i w 80% sfinansowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Pierwszym etapem naszej wycieczki był Przemyśl. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od spaceru po mieście. Po drodze zobaczyliśmy Archikatedrę greckokatolicką, Muzeum Dzwonów i Fajek ze wspaniałą panoramą miasta z wieży zegarowej, Archikatedrę rzymskokatolicką, kościół Franciszkanów, XVI i XVII – wieczne kamienice na rynku głównym,  Zamek Kazimierzowski, pomnik Adama Mickiewicza. Zatrzymaliśmy się pod dość nietypowym pomnikiem, na Placu Dominikańskim. Przedstawia dwie postacie z czasów I wojny światowej: węgierskiego huzara i wrzucającego list do skrzynki pocztowej polskiego ułana  z koniem. To legionista z I Pułku Ułanów Legionów Polskich. Wszyscy fascynowaliśmy się fontanną znajdującą się na środku rynku. W swojej formie nawiązuje ona do herbu Przemyśla w kształcie niedźwiedzicy z dwoma niedźwiadkami. Zrobiliśmy sobie również pamiątkowe zdjęcie na ławeczce z wojakiem Szwejkiem.

Kolejnym obiektem naszych zainteresowań był Krasiczyn. Miejscowy przewodnik, pośrodku rozległego dziedzińca zamkowego, opowiadał o złożonych, często niespokojnych czy wręcz burzliwych dziejach zamku w Krasiczynie. Z tego miejsca kreśliła się przed nami cała zewnętrzna okazałość i maestria znakomitej rezydencji magnackiej, której ściany ubogacono misterną attyką i dekoracjami sgraffitowymi. Dzięki prowadzonym ostatnio pracom remontowo-budowlanym i konserwatorskim odzyskała ona częściowo swój dawny blask. Zwiedziliśmy  XVII-wieczne wnętrze, którym w Baszcie Boskiej jest Kaplica Zamkowa p.w. Wniebowzięcia NMP i Wszystkich Świętych oraz salę łowiecką. Duże zainteresowanie wśród uczniów wzbudziła krypta Sapiehów z 2. poł. XVII w. (pod kaplicą), zdemolowana w 1939 r. przez żołnierzy sowieckich, a obecnie uporządkowana i udostępniona zwiedzającym, w której spoczywają zmarli w XIX stuleciu członkowie rodziny Sapiehów. Zamek w Krasiczynie kryje wiele tajemnic i zagadek: można tu spotkać „Białą Damę”, natrafić na tajemne przejścia. Przede wszystkim jednak zauroczył nas rozległy (15 ha), bogaty historycznie i przyrodniczo park, który został utworzony w XVII w. Pobyt w tym pięknym miejscu zakończyliśmy obiadem w restauracji zamkowej. W trakcie posiłku podziwialiśmy elegancko nakryte stoły, miłą obsługę oraz dekorację sali restauracyjnej: zbroje rycerskie i wiszącą na ścianach białą broń.

Następnie odwiedziliśmy Arboretum w Bolestraszycach. Od przewodnika dowiedzieliśmy się, że to jedyne w Polsce południowo-wschodniej arboretum (w kraju funkcjonuje ich ponad 30), które położone jest na powierzchni 26 ha. W owym, jakby „rajskim ogrodzie”, zgromadzono ponad 4200 odmian roślin, sprowadzonych do tego miejsca z całego świata. Podążając w głąb terenu, każdy z uczestników mógł podziwiać przepiękne okazy ożywionej przyrody. Podziwialiśmy wiekowe drzewa, pozostałe z dawnych ogrodów zamkowych, które stanowiły malowniczy akcent wśród nowo nasadzonych roślin. Dużą frajdą dla uczestników wycieczki był spacer w wiklinowo- topolowym labiryncie. W arboretum obejrzeliśmy również klasycystyczny dwór, w którym w połowie XIX wieku mieszkał i tworzył, znakomity polski malarz – Piotr Michałowski.

Wycieczka do Krakowa i Bochni

12 maja 2022 r. uczniowie z klas IV-VIII  naszej szkoły wraz z wychowawcami pojechali na 2-dniową wycieczkę edukacyjną do Krakowa i Bochni, zorganizowaną w ramach projektu „Poznaj Polskę” i w 80% sfinansowaną przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.Pierwszym etapem wycieczki była „żywa” lekcja historii w Krakowie. Zwiedziliśmy tam takie sztandarowe zabytki jak: Wzgórze Wawelskie, kamieniczki na ulicy Kanoniczej i Grodzkiej, słynny Pałac Biskupi z „Oknem Papieskim”, Dzielnicę Uniwersytecką – Collegium Maius i oczywiście Rynek Główny z Sukiennicami. Weszliśmy do bazyliki Mariackiej – jednego z najważniejszych kościołów Krakowa, z najpiękniejszym ołtarzem głównym, dziełem  mistrza późnego gotyku – Wita Stwosza.

Kolejnym punktem naszej wycieczki była wizyta w  Muzeum Historycznym w Podziemiach Rynku. Ekspozycja podziemi to ok. 500 odwzorowań multimedialnych przedstawionych na 37 ekranach dotykowych oraz rzutnikach, ok. 600 rekonstrukcji 3D, a także wiele filmów, manekinów i makiet. Mogliśmy zobaczyć tutaj cmentarzysko z XI w. i dawną osadę, średniowieczne narzędzia, monety, ozdoby, a także wiele odsłoniętych spod ziemi znalezisk, jak np. Kramy Bolesławowe.  Zwiedzając szlak turystyczny, nie tylko poznaliśmy historię miasta, ale też poczuliśmy atmosferę średniowiecznego rynku.

Ostatnim miejscem pierwszego dnia była wizyta w Żywym Muzeum Obwarzanka. Każdy z nas jadł obwarzanka, a niewiele osób wie o istnieniu tego atrakcyjnego muzeum. Nasi uczniowie uczestniczyli w warsztatach, na których poznali nie tylko historię tego produktu regionalnego, składniki potrzebne do jego upieczenia, ale i samodzielnie formowali obwarzanki, co było zdecydowanie największą atrakcją.  Po tych warsztatach – mamy nadzieję – nasi uczniowie nie pomylą obwarzanka z preclem czy bajglem.Drugiego dnia udaliśmy się na Kopiec Kościuszki. Główną atrakcją Kopca Kościuszki była multimedialna i interaktywna wystawa stała „Kościuszko – bohater wciąż potrzebny”.  To wciągająca, nowoczesna opowieść o Tadeuszu Kościuszce. Po zwiedzeniu wystawy wszyscy uczniowie weszli na Kopiec Kościuszki, skąd mogli spojrzeć na panoramę królewskiego miasta. Chwilę później stanęliśmy „twarzą w twarz” z najwybitniejszymi Polakami, odwiedzając wystawę woskowych figur.Ostatnim punktem było zwiedzenie najstarszej zabytkowej kopalni soli w Bochni, która jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nasze zwiedzanie rozpoczęło się od zjazdu windą górniczą na głębokość około 220 m pod ziemię. Następnie mieliśmy możliwość przejazdu elektryczną kolejką „Kuba”. Jej nazwa wzięła się od ostatniego konia, który ją ciągnął. Potem przenieśliśmy się w przeszłość do roku 1248, aby poznać pracę górników w tamtych czasach. Zwiedzaniu towarzyszyła nam ekspozycja multimedialna: powitanie przez ducha Cystersa, opowieści księcia Bolesława, króla Kazimierza Wielkiego oraz realistycznie wyglądający górnicy przy wydobyciu soli w tamtych czasach. Oglądaliśmy kieraty służące do wyciągania soli, bałwany solne ważące ponad 1 tonę, mieliśmy możliwość także poznać, jak działał system wentylacji w tamtych czasach – wielkie koło wtłaczające powietrze do wyrobisk. Zwiedzaliśmy piękną kaplicę św. Kingi. Mieliśmy okazję również zagrać w piłkę nożną na podziemnym boisku sportowym w komorze Ważyn. Trzygodzinny pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją i świetną zabawą.Wycieczka wzbogaciła wiedzę dzieci o Krakowie i kopalni soli w Bochni oraz dostarczyła ciekawych i niezapomnianych chwil.

Wycieczka do Rzeszowa i Łańcuta

12 maja 2022 r. uczniowie z klas I-III  naszej szkoły wraz z wychowawcami pojechali na wycieczkę edukacyjną do Rzeszowa i Łańcuta, zorganizowaną w ramach projektu „Poznaj Polskę” i w 80% sfinansowaną przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania zamku w Łańcucie. Uczniowie zapoznali się z historią budynku, podziwiali bogate wnętrza i piękne dzieła sztuki. Następnie zwiedzili Stajnię i Wozownię, w których znajdują się stare powozy. Na koniec pobytu w Łańcucie odwiedzili Storczykarnię. Następnie udali się do Rzeszowa i rozpoczęli zwiedzanie od Rzeszowskich Piwnic. Poprzez Interaktywną Legendę odkryli historię miasta i dowiedzieli się skąd wzięła się jego nazwa. Przemierzając podziemną trasę trafili również na wyspy multimedialne omawiające m.in.: plany powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego, powojenny przemysł Rzeszowa (lotnictwo, interaktywna replika silnika odrzutowego), osiągnięcia kulturalne ludzi związanych z miastem, sportowe osiągnięcia. Po obiedzie uczniowie udali się do Muzeum Etnograficznego, gdzie podziwiali stare kapliczki, dawne narzędzia używane w gospodarstwie oraz stroje regionalne. Wycieczka zakończyła się lekcją muzealną w Muzeum Okręgowym. Tam pod okiem przewodnika zwiedzili wystawy: Malarstwa Polskiego i Europejskiego, Rzemiosła Artystycznego, archeologiczną „Odkopana przeszłość- pradzieje Polski południowo-wschodniej” oraz Kolekcję Jana Partyki „Żołnierz polski 1914-1945”. Uczniowie byli zachwyceni tym, co zobaczyli, miło spędzili czas i chętnie poznaliby kolejne ciekawe zakątki naszego kraju.

W naszej szkole realizowany był program MEiN „Poznaj Polskę” propagujący poznanie naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego oraz osiągnięć polskiej nauki. Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu w kwocie 15 000 zł w dniach 11, 12, 13 października 2021 r. odbyła się pełna niezapomnianych wrażeń 3-dniowa wycieczka do Wrocławia.

Wrocław długo pozostawał w sferze naszych turystycznych marzeń, ponieważ kosztorys takiej wycieczki przekraczał możliwości finansowe. Pozostawało nam tylko multimedialne zaznajamianie się z zabytki i atrakcjami tego pięknego miasta. W czasie wycieczki mogliśmy w końcu w pełni docenić piękno tego miejsca.
1. Ostrów Tumski – najstarsza, zabytkowa część Wrocławia.
2. Rynek.
3. Ossolineum – polski instytut naukowy i kulturalny.
4. Archikatedra św. Jana Chrzciciela – z okresu gotyku, z XIII–XIV w. 5. Panorama Racławicka – obrazująca zwycięską bitwę Polaków z Rosjanami pod Racławicami w kwietniu 1794 roku.6. Gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego – barokowa budowla z tarasem widokowym z Wieży Matematycznej na wysokości 42 metrów. 7. Ogród Japoński – prawdziwy i unikalny, żywy fragment japońskiej kultury. 8. Ogród Zoologiczny z Afrykarium przedstawiającym różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu. 9. Muzeum przyrodnicze – muzealna instytucja naukowo-badawcza, założona w 1814 roku.10. Ogród botaniczny – oaza piękna i spokoju w sercu Wrocławia, a zarazem ośrodek naukowy i dydaktyczny oraz ulubione miejsce wypoczynku wrocławian.11. Hala Stulecia – w 2006 r. uznana za obiekt światowego dziedzictwa UNESCO.12. Fontanna Multimedialna – największa w Polsce i jedna z największych w Europie. Wodnym widowiskom towarzyszy muzyka klasyczna, współczesna, pop oraz ambient.13. Hydropolis – centrum wiedzy o wodzie z interaktywnymi wystawami.14. Sky Tower – jeden z najwyższych budynków miasta, który ma aż 212 m wysokości z punktem widokowym, który znajduje się na 49. piętrze.15. Kolejkowo – miniaturowy świat Wrocławia oraz Dolnego Śląska.16. Krasnale wrocławskie – jedna z większych atrakcji Wrocławia, zamieszkują place, parki, miejskie deptaki i inne zakątki. W mieście znajduje się ich obecnie ponad 600 i ciągle ich przybywa. Szukanie krasnali to świetna zabawa dla małych i dużych.
Wrocław to piękne i malownicze miasto, które na długo zapadnie nam w pamięć. Wycieczka była pełna wrażeń i miejmy nadzieję, że uda nam się odwiedzić miasto ponownie.

Nasza szkoła wzięła udział w programie MEiN „Poznaj Polskę” polegającym na dofinansowaniu wycieczek szkolnych. 13 października 2021 r. uczniowie klas I- III wybrali się na wycieczkę do Ujazdu i Sandomierza. W Ujeździe podziwiali dziś niestety już tylko ruiny niegdyś przepięknego XVII wiecznego zamku Krzyżtopór. Następnie udali się do Sandomierza, gdzie zwiedzili Zamek Królewski wzniesiony na skarpie wiślanej oraz przepiękny Ratusz, który stoi w centralnej części Rynku – głównego placu miasta. Przemierzyli Podziemną Trasę Turystyczną poznając ciekawe historie związane z Sandomierzem. Podziwiali również piękne widoki z Bramy Opatowskiej. Odwiedzili zbrojownię rycerską, gdzie mogli zobaczyć, a co najważniejsze i najciekawsze przymierzyć zbroje rycerskie. Dziewczynki mogły na chwilę poczuć się jak renesansowe, czy barokowe księżniczki. Na zakończenie przepiękną panoramę sandomierskiej Starówki podziwiali z pokładu statku spacerowego płynącego nurtem Wisły, królowej naszych rzek.